Nápady pro OpavuO projektu


Příběh Ondřeje Kubesy:

“Všechno to začalo před více než rokem, když jsem náhodou narazil na stránky New York City - NYC.ChangeBy.US. Bohužel jsem také narazil na své omezené programovací schopnosti a tak jsem se k projektu vždy čas od času vrátil, abych se naučil něco nového z programování. Byl jsem totiž odhodlaný, že to prostě V OPAVĚ BUDEME MÍT. Asi půl roku zpátky jsem toto téma znovu otevřel před kolegou Michalem Bergem, který nás 5. 8. krátce po půlnoci informoval o možnosti využití tohoto webu. Nemeškal jsem a během jednoho dne už fungovala zkušební verze a o pár dní později se nám již podařilo naostro spustit tento web. Doufám, že občanům města přinese minimálně takovou míru možností a užitku, jakou v tom vidím já - jeden sen splněný, další čekají.

Děkuji Martinovi a Michalovi za tuto možnost a teď hurá do práce!”


Kolegové ze Vsetína, kteří jsou autory tohoto webu čerpali inspiraci hned z několika zdrojů. Z aktivit Městské zásahy, které v minulých letech proběhly např. v BrněJablonci, Bratislavě nebo Zlíně. Tyto projekty přinesly prostor, ve kterém se střetávaly nápady profesionálních architektů i prostých občanů na to, jak vylepšit své město - ať už drobným zásahem v podobě nového zábradlí nebo chybějící lavičky u frekventované zastávky, tak v podobě velkých a komplexních realizací, které by změnily tvář celého města.

Druhým zdrojem inspirace jsou projekty jako Chodci soběOdkaz pre starostu nebo FixMyStreet, které umožňují občanům hlásit drobné nedostatky v jejich městě - a pokud má dané město osvícené vedení, tak se nejen těmito podněty zabývá a řeší je, ale také občany aktivně k novým postřehům pobízí, protože tím dostává neocenitelnou zpětnou vazbu.

Zelená pro Opavu

Zelená pro Opavu je nástupnickým subjektem SOS pro Opavu a jestli je jim něco vlastní, tak je to otevřená komunikace s občany a zájem o jejich všední problémy. Zastupitelé jsou konec konců volení zástupci občanů - nikoli politici, jak si někteří mohou myslet. Spolupráce mezi vedením města a občany tak může vést k čistému a bezpečnému městu, v němž se pohodlně žije.

Věříme, že Nápady pro Opavu si ze všech projektů vzaly to nejlepší a umožní představit jak smělé návrhy na novou tvář některých částí města, tak upozornit na drobné nedostatky, které otravují běžný život.

Zelená pro Opavu se v podzimních volbách znovu uchází o hlasy opavských voličů a tentokrát již nevolá “S.O.S.”, ale říká “DEJTE NÁM ZELENOU”.


Do mapy jsme přidali pár vlastních nápadů, kterými chceme ukázat, že víme, kde město tlačí bota a kde potřebuje vylepšit. Hlavním cílem je však dát slovo vám, Opavákům, a ukázat tak, že naslouchání a otevřenost vůči vašim nápadům, názorům a podnětům bude základním znakem fungujícího vedení města.

Jen tam, kde spolu lidé o svém městě dokážou mluvit jako dobří sousedé, se dobře žije. Pojďme prostřednictvím Nápadů pro Opavu otevřít dveře lepší Opavě!

Více o Zelená pro Opavu najdete na webu www.zelenaproopavu.cz.